Umělci 2017

z daleka i blízka

  • Cluster
  • SKETY
  • Develooper

Cluster (Itálie)

Sobota 30. 9. 2017, 22:00

Cluster

Cluster, jedna z nejlepších a cappella skupin v Itálii, byla založena v roce 2004 pěti studenty Konzervatoře Nicoly Paganiniho. Cluster používají ve své hudbě inovativní aranžmá a pokročilé zvukové technologie, čímž posouvají lidský hlas za hranici toho, jak jej běžně vnímáme a vytvářejí tím unikátní spojení jazzu, popu a fusion.
Vystupují na prestižních pódiích v Itálii, Evropě, USA i Rusku, sdílí svá vystoupení s mnoha hvězdami jako Mario Biondi, Marco Mengoni, The Swingle Singers, Gigi D’Alessio, Luca Barbarosa, Andrea Bocelli a další.
Jejich první album Cement (2007) obohatilo Itálii o 3 nominace na prestižní ceny CARA (Contemporary A Cappella Recording Awards). Později se album vyšplhalo na horní příčky italských iTunes Download Charts, drželo si první pozici více než týden a předběhlo tak umělce jako Madonna nebo Coldplay.
Jejich cesta ke slávě pokračovala přelomovým vystupováním v první sérii italského X-faktoru.
Následující alba Steps (2009) a Christmas Present (2010) obdržela v součtu 12 nominací a 5 cen na cenách CARA, včetně kategorie Nejlepší originání skladba a Nejlepší vánoční album, což z Clusteru udělalo nejvíce oceňovanou italskou vokání skupinu v historii. V roce 2015 vydali první album v mateřském jazyce “Italian Album”, se kterým vyhráli v pěti kategoriích cen CARA. (Nejlepší Jazzové album, Nejlepší jazzová píseň, Nejlepší pop/rock píseň…).

Na jejich koncertech jsou posluchači nadšeni především jejich dokonalým a skvěle zpracovaným zvukovým designem, kombinací humorných momentů s vážností vlastních i převzatých skladeb. Zaujmou také kombinací různých hudebních stylů citlivě propojených mezi sebou a zastřešených jejich přesvědčivou a citlivou interpretací. Hitem internetu se staly také jejich reharmonizace projevů papeže Benedikta XVI. či “hvězné pěchoty” aneb “jakkoli špatnou nahrávku na youtube dáte, Cluster z ní udělá hudbu!”

SKETY (ČR)

Sobota 30. 9. 2017, 20:00

SKETY

SKETY jsou šestičlenné vokální těleso, které působí na domácí i mezinárodní scéně od roku 2014, kdy vyhráli první místo v jazzové kategorii na mezinárodním festivalu vokal.total v Grazu. Mají na kontě debutové CD SKETY, které bylo v roce 2015 nominováno ve čtyřech kategoriích na mezinárodní žánrové ceny CARA (Contemporary A Cappella Recording Awards). Sami se hlásí k odkazu jazzových a cappella souborů, ale jeho hranice rádi a často posouvají tam, kde by to mnozí nečekali a vytvářejí tak osobitý zvuk i styl. Kromě interpretací přejatých skladeb leží jejich těžiště též ve výrazné autorské tvorbě.

Skety mi velmi připomínají Singers Unlimited a řekla bych, že se jim ze všech vokálních skupin, které jsem kdy slyšela, blíží snad nejvíce. A to je, přátelé, ta největší pochvala, kterou mohu vyslovit! Jejich neuvěřitelné muzicírování mě dohání až k slzám. Jejich živé vystoupení ve mně vyvolalo ty nejniternější pocity! Bylo vzrušující, plné emocí a hlavně inteligentní. Prosím, podpořte jejich tvůrčí úsilí, protože to je jeden z nejlepších způsobů, jak udržet skutečný vokální jazz při životě!

— Kim Nazarian, New York Voices

Develooper (ČR)

Sobota 30. 9. 2017, 23:30

Develooper

Chcete slyšet nové originální písně? Chcete slyšet živé remixy známých kousků? Chcete si zatančit, pobavit se, nebo se naopak ztratit v temných vodách dark ambientu a psychedelických halucinacích? To vše je Develooper, sólový projekt hudebního skladatele, zpěváka a milovníka elektronické hudby Petra Wajsara. Kromě dnes již značně rozšířené techniky tzv. loopingu, tedy nahrávání a zpracovávání hudebních motivů přímo na místě, uvidíte mnoho dalších překvapivých efektů, mezi něž patří využití vokálního procesoru, měnícího v mnoha případech hlas téměř k nepoznání, nezměrné zásoby již existujících skladeb určených k živým remixům, nebo archiv krátkých samplů, ze kterých je skládána vždy jedinečná a neopakovatelná hudba určená pro daný okamžik.

Zásadní inovací je však kromě těchto možností především využití synchronizovaného obrazového doprovodu, skládajícího se nejen z vizuálních efektů reagujících na zvuk hlasu, ale také z rozsáhlé banky krátkých videoklipů, které lze využít v hudební kompozici stejně jako hudební úseky. V rámci videosložky uslyšíte a uvidíte kromě štěkajících psů a mňoukajících koček také řadu známých i méně známých hostů a hráčů na rozličné hudební nástroje. Kromě toho poznáte, jakou hudbu skládá počítač, když Wajsar není doma, a také se dozvíte, jak si vyrobit vlastní techno. Na vaši objednávku je též možno zpracovat speciální repertoár, skládající se pouze z určených skladeb či interpretů. A co říci závěrem? Možná přijde i Makumba!