Umělci

z daleka i blízka

  • Rajaton
  • Fragile
  • The Quintessence
  • Jazzation
  • SKETY
  • Yellow Sisters
  • Hlasoplet
  • Develooper

RAJATON (Finsko)

Pátek 30. 9. 2016, 22:00

Rajaton

Finské slovo „rajaton“ znamená „bezbřehý“ – slovo, které tak přesně vyjadřuje způsob, kterým je tato šestičlenná akapela schopna uchopit hudbu. Pravidelné vystupování na stech koncertech a workshopech ročně umožňuje Rajatonu vystavit své publikum přesně takové repertoárové diverzitě, způsobům vokálního projevu a prezentace na jevišti, které z nich učinily světový fenomén.

Tento specifický ansámbl hudebníků vystupuje v koncertních halách, kostelech, na jazzových a sborových festivalech. Rajaton se věnuje všemožným hudebním žánrům s rovnocenným přístupem a zaníceností, přičemž je těžké si představit publikum, které by neoslovil, nebo způsob hudby, který by si nebyl schopen přivlastnit. Ve svém rodném Finsku je Rajaton populárním fenoménem, který úspěšně vyplňuje mezeru mezi klasickou a mainstreamovou hudební konvencí.

Rajaton vydali 15 hudebních alb. V roce 2016 oslavují 19 let své hudební produkce vydáním dvojité platinové desky, tří platinových a osmi zlatých desek ve Finsku. Prodej jejich desek po celém světě se blíží celkem k 400 000 kusům.

Jelikož Rajaton neustále pase po nových výzvách, podařilo se jim nesmírně vyrůst i díky spolupráci s dalšími akapelami včetně The King’s Singers a The Real Group, jakožto i s filmovými režiséry a choreografy. Ale možná je to jen jejich hluboká vášeň pro sborové umění, ušlechtilost ducha a čirá radost ze zpěvu, kterými si získali srdce a uznání obecenstva i kritiků po celém světě. Jejich energie je nakažlivá, jejich schopnost pobavit a inspirovat je – „rajaton“!

Hlas má nekonečné možnosti.

Fragile (Slovensko)

Čtvrtek 29. 9. 2016, 22:00

Fragile

Trojnásobní držitelé zlaté sošky – slovenské divácké ceny OTO v kategorii Hudební skupina roku, společně s Richardem Müllerem čtyřnásobní majitelé platiny za album Hlasy a Hlasy 2, cena SOZA za nejprodávanější nosič zvukového záznamu za rok 2014 na DVD HLASY 2 (CD, live CD + DVD), oceněni Krišťálovým krídlom za Album roku, to je vokální skupina Fragile.

Skupina je složená z populárních osobností, známých z různých televizních seriálů a divadel pod vedením dirigenta a producenta Braňa Kostky. Skupinu dále tvoří Soňa Norisová – soprano, Jana Golis – soprano, Helena Krajčiová – alto, Svetlana Rymarenko – alto, Slavo Košecký – tenor, Vilo Csontos – tenor, Kamil Mikulčík – bass. Alternanti skupiny: Jana Boltižiar – soprano, Kamila Apetauer – soprano, Peter Lacho – tenor, Martin Madej – tenor, Jozef Hečko – bas.

Věnují se interpretaci známých světových rock – pop – hitů v působivých a velmi zajímavých originálních a cappella aranžmá – bez hudebních nástrojů. Všechno co uslyšíte je opravdu tvořeno jen hlasem a ústy interpretů v komorním a cappella provedení. Čistě vokální, jisté instrumentální prvky se v jejich hlasech uplatňují jako rytmická opora.

Repertoár koncertu tvoří písně světových i domácích interpretů jako: Sting, Lord, Richard Müller, Jason Mraz, Lorde, The Flying Pickets, Pharell Williams, The Real Group, Karel Gott a mnoho dalších. Mezi novinky, které skupina prezentuje v Čechách a na Moravě patří skladba The Parting Glass – irská národní skladba, kterou zařadil na svůj poslední album také Ed Sheeran. Dále skladbu Get Lucky od Daft Punk, dále skladbu Without or without you od U2. Zazní také gospelové skladby. Do svého repertoáru si připravili mimo skladby Bohemian Rhapsody, Good Old Fashion Lover Boy a aranže dalších známých hitů legendární britské skupiny Queen. Proto zasáhnou široké divácké publikum a na své si přijdou všichni milovníci kvalitní muziky.

Skupina již čtvrtým rokem vystupuje s Richardem Müllerem v rámci projektu Hlasy po celé ČR s SR. Celé turné s více jak sto úspěšnými koncerty provázely nadšené reakce publika. Koncerty vidělo mnoho tisíc diváků, prodalo se na dvacet tisíc alb i mnoho ocenění dělá z „Hlasů“ jeden z nejúspěšnějších projektů za poslední roky.

Koncert sk. Fragile na Prague A Cappella Festival je součástí CZ tour 2016. Navazuje na loňské úspěšné turné, kdy skupina koncertovala a vystoupila v celkem 24. městech v nádherných prostorách státních hradů a zámků, náměstích, kostelech, kulturních domech v divadlech a také v unikátních prostorách Mladečských jeskyní.

The Quintessence (Gruzie)

Čtvrtek 29. 9. 2016, 21:00

The Quintessence

«Tyto děti jsou ambasadory vkusu, inteligence, kreativity a kultury naší země po celém světě.»

— Michael Giorgadze, Ministr kultury a památek Gruzie

Sextet The Quintessence byl založen na podzim roku 2012 v Tbilisi v Gruzii. Jejich repertoir se skládá převážně ze starodávného gruzínského folklóru a klasické hudby spojené s jazzem. V jejich hudbě uslyšíte neuveřitelně sofistikované kompozice a jazzové aranže. Každá skladba vás zaujme svou rytmickou obtížností a harmonickou komplexností. Úroveň jejich vystoupení je vysoce profesionální a zanechává za sebou užaslé publikum, které je jejich vystoupením doslova fascinováno. Někteří své dojetí a slzy ani neskrývají.

The Quintessence se vždy snaží o to, aby na pódiu vytvořili a zdůraznili emoce a upozornili tak každého, kdo je úcastníkem jejich show, že jde o něco velmi mimořádného a jedinečného.

Úroveň jejich koncertů roste každým rokem. Na VOKAL.TOTAL (prestižní mezinárodní a cappela soutěži v rakouském Grazu) je nazvali „Phenomen A Cappella Youngsters.“

Tento poměrně nový sextet s nezaměnitelnými hlasy je také vítězem různých soutěží a účastníkem mnoha festivalů v New Yorku, Chicagu, San Francisku, Lipsku, Grazu, ve Vídni, v Budapešti a Tampere.
The Quintessence jsou pýchou dnešní Gruzie, neboť je toho mnoho, čím přispívají k popularizaci gruzínské kultury v celém světě svou osobitou a neotřelou cestou.

Jazzation (Maďarsko)

Pátek 30. 9. 2016, 20:00

Jazzation

Co odlišuje Jazzation od ostatních a cappella souborů? Skutečnost, že autentický jazz ve vokálním zpracování je jejich hlavní charakteristikou, a ne jen vedlejší? Jejich jedinečná přítomnost, rozprostřená dokonale mezi dva džentlmeny a tři krásné dámy? Jejich několik mezinárodních ocenění z Lipska, Grazu a Pinerola? Jejich ochota „učit se od velikánů“? Nebo jejich kontinuální poslání šířit lásku k a cappella žánru, ať jsou kdekoli na světě?
Odpověď zní, samozřejmě, VŠE a zároveň NIC z výše uvedeného.

VŠE, protože vše zmíněné o tomto uskupení, které letos slaví 10. výročí, je pravda. A NIC, protože skutečnou podstatou Jazzation je tajná složka, která nutí diváky stále se na koncerty vracet, a která udržuje pohromadě i soubor samotný. Je to něco, co se slovy nedá popsat; lze to pouze zažít.

Je to něco víc, než jen hudební rozmanitost a komplexní vokální harmonie; víc, než přesné ladění a příjemný poslech; víc, než letité přátelství a pozitivní energie na pódiu. Ať je to cokoliv, Jazzation vám to brzy přiveze do Prahy – přijďte a uvidíte sami!

SKETY (ČR)

Pátek 30. 9. 2016, 21:00

SKETY

SKETY jsou šestičlenné vokální těleso, které působí na domácí i mezinárodní scéně od roku 2014, kdy vyhráli první místo v jazzové kategorii na mezinárodním festivalu vokal.total v Grazu. Mají na kontě debutové CD SKETY, které bylo v roce 2015 nominováno ve čtyřech kategoriích na mezinárodní žánrové ceny CARA (Contemporary A Cappella Recording Awards). Sami se hlásí k odkazu jazzových a cappella souborů, ale jeho hranice rádi a často posouvají tam, kde by to mnozí nečekali a vytvářejí tak osobitý zvuk i styl. Kromě interpretací přejatých skladeb leží jejich těžiště též ve výrazné autorské tvorbě.

Skety mi velmi připomínají Singers Unlimited a řekla bych, že se jim ze všech vokálních skupin, které jsem kdy slyšela, blíží snad nejvíce. A to je, přátelé, ta největší pochvala, kterou mohu vyslovit! Jejich neuvěřitelné muzicírování mě dohání až k slzám. Jejich živé vystoupení ve mně vyvolalo ty nejniternější pocity! Bylo vzrušující, plné emocí a hlavně inteligentní. Prosím, podpořte jejich tvůrčí úsilí, protože to je jeden z nejlepších způsobů, jak udržet skutečný vokální jazz při životě!

— Kim Nazarian, New York Voices

Yellow Sisters (ČR)

Pátek 30. 9. 2016, 19:00

Yellow Sisters

Yellow Sisters je puvodně ženská vokální skupina, která svým zpěvem prochází s lehkostí napříč žánry soulu, funku, r ́n ́b, world music, jazzu i reggae. Pro svou hlasovou kreativitu bývají YS označovány zvukovými iluzionistkami. Experimentují s melodií a rytmem a hledají nové způsoby práce s hlasem. Jsou nejoriginálnější českou a cappellou, jejich tvorba je ryze autorská. V sezóně 2015/2016 vystupují nově se stálým hostem beatboxerem Janem Melicharem, který v týmu zastoupí Lenu Yellow…

Yellow Sisters působí jako ženská a cappella s vlastním repertoirem od roku 2005. V následujícím roce vyhrály soutěž „Colours Talents“ spojenou s vydáním jejich debutového alba Singalana. Během své kariéry zpívaly v 11 evropských zemích, absolvovaly turné po Španělsku a vystupovaly pro dva české prezidenty. Širšímu publiku se představily v přímém televizním přenosu z udělování cen TýTý (2006). Poté si je anglický herec Michael Palin z Monty Pythons vybral do cestopisného dokumentu televize BBC „New Europe“. V dalších letech otevíraly koncert světoznámých Blind Boys of Alabama, soukromě vystoupily pro Bobbyho McFerrina v Kongresovém centru v Praze, hostovaly na kompilaci remixů soundtracku japonského filmu Nautica, účinkovaly na Českém plese v Bruselu při příležitosti inaugurace České republiky do čela předsednictví Evropské Unie a přijaly pozvání do Londýna, kde o nich vznikl hodinový pořad pro rádio BBC. Jejich druhá deska Tubab Woman (2010) se umístila na sedmé příčce světového žebříčku world music alb „Spin The Globe’s Top Ten“ po boku Salifa Keity a Gotan Projectu. V roce 2015 účinkovaly na prestižním a cappella festivalu v Londýně, dále ve švýcarském Rorschachu a na Evropském kulturním festivalu v Alžíru, kde reprezentovaly Českou republiku. Na mezinárodní soutěži vokálních kapel v rakouském Grazu získaly v témže roce ohodnocení „Golden Diploma“.

Hlasoplet (ČR)

Čtvrtek 29. 9. 2016, 20:00

Hlasoplet

HLASOPLET vznikl na jaře roku 2003 na půdě Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Tak jako spousta krásných věcí vzniká tak nějak samo, i v tomto případě se na jednom místě a v jednom okamžiku sešlo pět mladých mužů, kterým to spolu zpívá tak jako málokomu.

Přirozenost, preciznost, pestrost, hudební vtip a hlasový rejstřík od hutných basových tónů až ke kultivovaným falzetovým výškám – to jsou devizy, jež si brzy nalezly cestu k obecenstvu. S úspěchem roste chuť, takže se repertoár záhy rozrostl o další spirituály, jazzové kousky, popové „líbivky“ i pohodovou hudbu a la 30. léta, ve vlastních osobitých úpravách.

V současnosti HLASOPLET pravidelně vystupuje v tuzemsku i v zahraničí.

Develooper (ČR)

Čtvrtek 29. 9. 2016, 19:00

Develooper

Chcete slyšet nové originální písně? Chcete slyšet živé remixy známých kousků? Chcete si zatančit, pobavit se, nebo se naopak ztratit v temných vodách dark ambientu a psychedelických halucinacích? To vše je Develooper, sólový projekt hudebního skladatele, zpěváka a milovníka elektronické hudby Petra Wajsara. Kromě dnes již značně rozšířené techniky tzv. loopingu, tedy nahrávání a zpracovávání hudebních motivů přímo na místě, uvidíte mnoho dalších překvapivých efektů, mezi něž patří využití vokálního procesoru, měnícího v mnoha případech hlas téměř k nepoznání, nezměrné zásoby již existujících skladeb určených k živým remixům, nebo archiv krátkých samplů, ze kterých je skládána vždy jedinečná a neopakovatelná hudba určená pro daný okamžik.

Zásadní inovací je však kromě těchto možností především využití synchronizovaného obrazového doprovodu, skládajícího se nejen z vizuálních efektů reagujících na zvuk hlasu, ale také z rozsáhlé banky krátkých videoklipů, které lze využít v hudební kompozici stejně jako hudební úseky. V rámci videosložky uslyšíte a uvidíte kromě štěkajících psů a mňoukajících koček také řadu známých i méně známých hostů a hráčů na rozličné hudební nástroje. Kromě toho poznáte, jakou hudbu skládá počítač, když Wajsar není doma, a také se dozvíte, jak si vyrobit vlastní techno. Na vaši objednávku je též možno zpracovat speciální repertoár, skládající se pouze z určených skladeb či interpretů. A co říci závěrem? Možná přijde i Makumba!